Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

Artık Suçlular için Kripto Yok! Suç İşleyemeyecekler!

Google News Abone Ol

Popüler bir Bitcoin (BTC) karıştırma aracı olan CoinJoin, yasa dışı olarak ilişkilendirilen veya işaretlenen işlemleri engelleyecektir. Duyuru, Coinjoin’in bir parçası olduğu resmi Wasabi Wallet Twitter hesabından geldi.

Resmi duyuru, CoinJoin hizmetlerinin belirli harcanmamış işlem çıktılarının (UTXO’lar) zkSNACKs koordinatörünü kullanarak CoinJoin’e kaydolmasını engellemeye başlayacağını belirtti. Bir zkSNACKs koordinatörü, geçişlerin kaynağını karıştırmak için kullanılan sanal bir makinedir.

Karıştırma Araçları Aracılığıyla Kara Para Aklamak Son Birkaç Yılda Oldukça Zor Hale Geldi!

Gizlilik odaklı karıştırma araçları, öncelikle işlemlerin kaynağını gizlemek için kullanılır ve genellikle yasadışı fonları yıkamak için bir araç olarak görülür. Bununla birlikte, blockchain, Chainalysis gibiler tarafından geliştirilen çeşitli adli araçlara sahip bir halka açık defter olduğundan, karıştırma araçları aracılığıyla kara para aklamak son birkaç yılda oldukça zor hale geldi.

Firmadan yapılan son duyuru, mahremiyet odaklı cüzdanı kanun yaptırımlarına boyun eğmekle suçlayan birçok mahremiyet savunucusunu kızdırdı. Ancak Twitter’da Rafe adını kullanan bir Wasabi geliştiricisi, temel değerlerinden ödün vermediklerini, ancak belirli kriterlere uymaları gerektiğini açıkladı.

İlgili: Elon Musk Elindeki Kripto Paraları Satıyor mu? Kripto Paralarda Yön Ne Tarafa?

Rafe ayrıca UTXO’ların engellenmesinin ZkSNACKs koordinatörü ile sınırlı olduğuna ve başka herhangi bir koordinatör kullanan kişilerin kendilerini hala özel ve güvende hissedebileceklerine dikkat çekti. Ancak Wasabi Wallet’ın kurucusu Adam Fiscor, kara listeye almanın gizlilik cüzdanına geldiğini kabul etti ve bunun Bitcoin’in değiştirilebilirliği için bir tehdit olabileceğine inanıyor.

Çoğu hükümet ve merkezi kuruluş, yasadışı faaliyetler için kripto para birimlerinin kullanımı ve mahremiyet cüzdanlarının rolü ve bunlara yardımcı olmada karıştırma araçlarının rolü hakkında bir anlatı sürdürmüştür. Bununla birlikte, araştırma ve veri analitiği, yasadışı faaliyetler için kripto kullanımının toplam işlem faaliyetinin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu ve daha güçlü analitik araçların ortaya çıkmasıyla sürekli bir düşüşte olduğunu göstermiştir.

Chainalysis’in verilerine göre, tüm kripto işlem hacminin yasa dışı payı 2021’de %0,15’e geriledi.

e1432e12 a8ba 49be a0f1 a81554fde7e3

Bitfinex multi-milyar dolarlık hack’ten kara para aklamaya çalışırken bulunan karı-koca ikilisinin yakın zamanda tutuklanması, bilgisayar korsanlarının sadece çalınan fonları aklamaya çalışırken yakalanmakla kalmayıp, yetkililerin çoğunluğu geri almayı başardığı bir başka önemli örnektir. Hacklenen BTC de aynı şekil de öyle.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir