Kripto Haberleri

Arnavutluk, kripto paralardan vergi almaya başlayacağı tarihi açıkladı

Google News Abone Ol

Arnavut yetkililer, kripto para birimlerindeki yatırımlardan elde edilen gelir ve bu gelirin vergilendirilmesine izin veren düzenlemeleri sonuçlandırdı. Hükümet, halkın katılımı için önerilen gerekli mevzuatı kabul ettikten sonra 2023’te vergileri uygulamaya koymayı planlamakta.

Arnavutluk gelecek yıl kripto para vergisi getirmeyi planlıyor

Exit News tarafından Cuma günü yapılan bildiriye göre, Arnavutluk için yeni gelir vergisi ayarlamalarının yapılmasıyla birlikte 2023’te kripto varlıklardan gelir vergisi alınmaya başlanacak. Hükümet ayrıca konuyu tam kontrol altına almak için bu yıl birkaç yasa ve düzenleme daha geçirmeyi umduğunu kaydetti.

Kripto para birimlerine sahip olmanın ve sanal varlıklardan elde edilen gelirin vergilendirilmesi şu şekilde tanıtıldı: “Dijital biçimde yatırılabilen, satılabilen, aktarılabilen ve ödeme veya yatırım amacıyla veya kripto para birimleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir değişim aracı olarak kullanılabilen bir miktarın dijital temsili.”

Ancak raporda, bu tanımın merkez bankası için CBDCdijital para birimini kapsamadığı ayrıntısı belirtildi. Bu detay, dünya çapında giderek artan ulusal fiat paraların dijital versiyonlarının geliştirilmesine rağmen geldi. Hali hazırda CBDC çalışmaları yürüten ülkeler listesinde, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Çin ve Rusya Federasyonu gibi büyük güçler yer alıyor.

Arnavutluk yasaları ayrıca kripto para madenciliğini, işlemleri onaylamak ve karşılığında sanal varlıklar elde etmek için bilgisayar gücünü kullanan bir faaliyet olarak tanımladı. Buna ek olarak, kolluk kuvvetleri ülkedeki yasadışı madencilik tesislerini çökerterek bazı şirketleri dava etmeye devam ediyor.

Yeni mevzuata göre, kripto veya madencilik işlemlerinden elde edilen tüm gelirler, ticari faaliyet sonucunda elde edilirse işletme geliri olarak sınıflandırılacak. Ve kişiler eğer özel şahıslarsa, %15’lik bir sermaye kazancı vergisi ödemeleri gerekecek.

İki yıl önce Arnavutluk, “Dağıtık Defter Teknolojisine Dayalı Mali Piyasalar” başlıklı bir yasayı kabul etmişti. Birçok kişi yasayı memnuniyetle karşılarken, eleştirmenler, güneydoğu Avrupa’daki bu ülkenin kara para aklama için kullanılmasını önlemek için kripto sektörünü düzgün bir şekilde düzenleyebileceğinden şüphe duyuyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir