Nedir ?

Altcoin nedir?

Google News Abone Ol

Altcoin terimi, genellikle Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimini temsil etmek için kullanılır. Cardano, Solana, Polkadot ve Uniswap gibi herhangi bir kripto para birimi veya Bitcoin olmayan projeler altcoin olarak kabul edilebilir. Bu da kısaca altcoin nedir sorusuna ilk giriş olarak verilebilir. Gelin bu konuya daha derinlemesine bir inceleme yapalım.

Bitcoin, dünyadaki en popüler ve yaygın kripto para birimi olduğundan, bazıları Bitcoin’i “birincil” kripto para birimi olarak kabul eder. Diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında, Bitcoin en büyük piyasa değerine veya çıkarılan kripto para biriminin toplam değerine sahiptir. Ancak her biri farklı bir değere sahip binlerce benzersiz kripto para birimi daha vardır. Altcoinlerin nasıl satın alınacağı ve kripto para portföyünüzü anlamlı kılan altcoinlerin olup olmadığı dahil olmak üzere altcoinler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İlgili Makaleler

Altcoin tanımı ve örnekleri

“Alternatif coin” kelimesinin kısaltması olan altcoinin katı tanımı, pazar lideri olan Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimi olarak verilebilir. Bununla birlikte, giderek artan bir şekilde Ethereum, XRP ve Tether gibi isimler de kripto para yatırımcıları arasında altcoin tanımının dışında tutulmaktadır Bu dışlamanın sebebiyse projelerin artık tıpkı Bitcoin gibi devasa bir benimsenme seviyesine ulaşmış olmalarıdır.  Daha çok psikolojik bir “yenilik” düşüncesinden çıkıldığı için bunun olduğu söylenebilir. Kripto para izleme sitesi CoinMarketCap ve Coingecko gibi web siteleri, tümü altcoin olarak kabul edilen binlerce kripto para birimini listeler.

Her altcoin benzersiz bir geçmişe ve topluluğa sahiptir. Bazıları yararlı ve değerli olabilir ve zaman içinde önemli fiyat artışları yaşayabilir. Bazılarıysa gereksiz ve hatta yanıltıcı olabilirler.

Altcoinler nasıl çalışır

Bitcoin gibi altcoinler de blockchain teknolojisi ile çalışır. Blockchain, şu anda dünya çapında birçok, bazen yüzlerce hatta binlerce bilgisayarı yöneten dijital bir dağıtılmış veritabanı teknolojisidir. Blockchain üzerinde yeni işlemler doğrulanır ve blok zincirine işlem blokları olarak dahil edilir. İşlemler blok zincirine gönderildikten sonra geri alınamaz. Bu yüzden de güvenlik ve kanıtlanabilirliği nedeniyle önemli bir teknolojiye sahiptir.

Birçok altcoin üreticisi, projelerini Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden ayırt etmek için benzersiz özellikler sunar. Örneğin, blok zinciri Stellar, daha büyük rakiplerinden daha hızlı, daha ucuz ve daha enerji verimli bir şekilde çalışmayı hedeflemektedir. Buna ek olarak, Dogecoin (DOGE) projesi de 2013 yılında bir şaka olarak doğdu ve Elon Musk gibi insanlardan destek almasıyla önemli bir patlama yaşadı.

Altcoinlere ihtiyacım var mı?

Hayır, altcoinlere ihtiyacınız yok. Buna rağmen, yalnızca birkaç alışveriş merkezi ve online platform ödemeler için herhangi bir kripto para birimini kabul etse bile, satın alım yapmak için yine de altcoinleri kullanmayı seçebilirsiniz. Harcamak istediğiniz altcoinleri elinizde tutuyorsanız, o para birimini kabul edecek bir kripto para borsası veya satıcı bulmanız gerekecektir.

Altcoinlere yatırım yapmayı da tercih edebilirsiniz, ancak tüm kripto para birimleri gibi altcoinler de fiyatları ani değişebileceği için çok riskli bir yatırımdır. Altcoinin değeri çarpıcı biçimde artabilirken, sıfıra da düşebilir. Altcoinlere yatırım yapmak eğlenceli ve çok kârlı olabilir, ancak yine de altcoin yatırımınızı kaybetmeyi göze alabileceğiniz maksimum değerle sınırlamak iyi bir fikir olacaktır. Kripto para birimleri için küresel düzenleyici ortam hızla gelişmektedir ve beklenmedik bir hükümet eyleminin kripto para birimlerini bozabilmesi ve değerini sıfırlayabilmesi mümkündür.

Altcoinlerin artıları ve eksileri

Artıları

Yeni teknolojiye katılım: Tüm altcoinlere güç veren Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi halen devam eden bir süreçtir. İlk teknoloji kullanıcıları, özellikle yeni gelişmeler ve uygulamalar ortaya çıkmaya devam ettikçe, Blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmeyi dört gözle bekleyebilirler. Buna ek olarak, altcoin projelerine özel geliştirilen bu blok zinciri teknolojileri ile yeni teknolojiye katılım sağlanmış olur.

Kripto para birimine özgü kullanımlar: Altcoinler, geleneksel para birimlerinin aksine daha karmaşık işlevleri destekleyebilir. Örneğin, altcoin tutmak, token sahiplerinin kripto para birimi yönetimi kararlarına katkıda bulunmasına olanak tanır. Bu da fiat para birimleri ile yapması imkansız bir eylemdir.

Dezavantajları

Piyasa değişikliği: Altcoinler de dahil olmak üzere kripto para birimleri fiyatları nispeten değişkendir. Bir varlık sınıfı kripto para birimlerinin gerçek değeri hala piyasa tarafından belirlenir. Kripto para birimi, bazen herhangi bir ilgili nedenle kısa vadede büyük kazançlar veya kayıplar kaydedebilir. Örneğin, 14 Aralık 2021’de Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Twitter’da Tesla’nın satışlarının bir kısmını Dogecoin için sunabileceğini belirtmişti. Kripto para birimlerinin fiyatı aynı gün %20’den fazla arttı. Ancak ertesi gün fiyat tekrar düştü.

Kullanım karmaşık olabilir: Kendi kripto para biriminizi satın almak ve depolamak, çoğu kripto para borsası ve cüzdan tarafından kullanıcı dostu olarak sunulmasına rağmen, genellikle ortalama bilgisayar bilgisinden fazlasını gerektirecektir.

Altcoinler iyi bir yatırım mı?

Altcoinlerin sizin için iyi bir yatırım olup olmadığı, kripto para birimini anlamanıza ve yatırım hedeflerinize bağlıdır. Altcoinler yüksek risk taşıyabilir, buna ek olarak, daha az tanınmış altcoinler genellikle en riskli olanlarıdır. Herhangi bir altcoine yatırım yapmadan önce, herhangi bir geleneksel menkul kıymette yaptığınız gibi, bir yatırımcı olarak araştırma yaptığınızdan emin olun.

Nasıl altcoin satın alınır?

Coinbase, Gemini veya Binance gibi borsalarda altcoinler de dahil olmak üzere birçok kripto para satın alabilirsiniz. Robinhood ve SoFi dahil olmak üzere birçok geleneksel borsa da Bitcoin ve altcoinleri desteklemektedir.

Gelişmiş kripto para birimi kullanıcıları, herhangi bir kripto borsa ihtiyacını ortadan kaldırmak için doğrudan altcoin satın almak için desteklenen bir kripto para cüzdanı kullanabilir.

Altcoin satın almak için borsalara kişisel bilgilerinizi girmeli ve banka hesabı veya banka kartı gibi bir ödeme yöntemi eklemelisiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra altcoinlere yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir