Amerika EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık Bülten

Alphabet ve Exxon Kazançları, OPEC Tahminleri ve FED Yorumları – Piyasalarda Neler Değişiyor?

Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Exxon Mobil (NYSE:XOM) ve United Parcel Service (NYSE:UPS) kazançları açıklarken, ISM aylık ABD üretim anketini yayınladı. Hisse senetleri, Federal Rezerv'in ton değişikliğine tepki olarak keskin bir toparlanma sonrasında konsolide olmaya hazırlanıyor. Ve petrol fiyatları, OPEC'in küresel piyasanın bu yıl tekrar fazlaya döneceğini öngördüğünü bildirdikten sonra hafifliyor.

Google News Abone Ol

İşte 1 Şubat Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Yeni Ekonomi Kazançları, Eski Ekonomi Kazançları

Yatırım yelpazesinin karşıt uçlarından iki güncelleme, günün kazanç takvimini yönlendirerek, eski ekonominin veya yeni ekonominin mevcut seviyelerde daha iyi bir değeri temsil edip etmediğinin kabaca bir karşılaştırmasını sağlar.

Exxon Mobil’in raporunda, dördüncü çeyrekte yeniden canlanan petrol ve gaz fiyatları nedeniyle nakit akışında keskin bir iyileşme bildirmesi bekleniyor. Ancak daha da önemlisi, onun rehberliği ve yıl başından beri devam eden ve ham petrol fiyatlarını 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkaran bir rallinin sürdürülebilirliği hakkında ne söylediği olacak.

Kapanıştan sonra, Alphabet dördüncü çeyrek kazançlarını açıklayacak. Google’ın sahibi ve dünyanın en büyük Cloud operasyonlarından biri, 2021’de reklamverenlerin hâlâ büyük ölçüde eve bağlı bir kitleye ulaşmak için cömertçe ödeme yapması nedeniyle güçlü bir yıl geçirdi. Analistler, son iki ayda tüketici odaklı makro göstergelere paralel olarak bu ivmenin işaretlendiğine dair herhangi bir işaret arıyor olacaklar.

61ee26a1c03c0e01c073bdcb

2. FED’in Hafif Odak Değişikliği

İki üst düzey Federal Rezerv yetkilisi, merkez bankasının faiz oranlarını bu yıl için yönlendirdiğinden çok daha fazla artıracağı yönündeki yaygın görüşe karşı çıktı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George ve San Francisco’daki mevkidaşı Mary Daly, her ikisi de sıkılaştırma politikasına bağlı kalsalar da, hızlı oran artışları fikrine karşı çıktılar.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesinde dönen oylardan birine sahip olan ve enflasyon konusunda ünlü bir şahin olan George, bilançoyu daha hızlı bir şekilde aşağı çekmenin daha iyi olacağını ve böylece uzun vadeli oranları yukarı iterek getiri eğrisini dik tutmanın daha iyi olacağını söyledi.

Bu yıl FOMC’de oy hakkı olmayan bir üye olan Daly, daha açık bir şekilde güvercin bir tavır takınarak bir Reuters etkinliğine sıkılaştırmanın “kademeli ve yıkıcı olmayan bir şekilde” olması gerektiğini söyledi.

abd

3. Hisse Senetleri Düşük Açılacak

Borsanın Ocak ayındaki güçlü sonu, Şubat’ta parlak bir başlangıca dönüşmek için mücadele ediyor. FED’den gelen yorumlara cevaben Pazartesi günü keskin bir şekilde toparlandıktan sonra, ana endeksler gecelik işlemlerde tekrar düşük olarak işaretlendi.

Dow Jones vadeli işlemleri %0,1 düşerek 42 puan geriledi, S&P 500 vadeli işlemleri %0,3 ve NASDAQ 100 vadeli işlemleri %0,2 düştü.

Daha sonra odak noktası olması muhtemel şirketler arasında, Destiny yayıncısı Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın alan Sony (NYSE:SONY) ilk bakışta Microsoft’un geçen ay Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI) için yaptığı anlaşmaya ezici bir yanıt gibi görünüyor. Electronic Arts (NASDAQ:EA) da mevcut ortamda olası bir devralma hedefi olarak öne çıkıyor.

tesla

4. Tesla, Çarpışma Riski Nedeniyle 50.000’den Fazla Aracı Geri Çağıracak

Tesla (NASDAQ:TSLA), şüpheli çarpışma riskleri nedeniyle 53.000’den fazla aracı geri çağırıyor.

Newswires, Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi’nin, şirketin “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımının, araçların önce durmadan, çok yönlü bir kavşaktan geçmesine izin verebileceğini söylediğini bildirdi.

Şirket, kaza risklerine de katkıda bulunan arka görüş kameraları ve bagajlarıyla ilgili sorunları gidermek için geçen yılın sonunda yaklaşık yarım milyon Model 3 ve Model S aracını geri çağırmak zorunda kaldı. Tesla, o sırada NHTSA’nın işaretlediği risklerin neden olduğu herhangi bir kazadan haberdar olmadığını söyledi.

OPEC

5. OPEC Tahminlerinde Ham Petrol Fiyatları

OPEC’e yakın kaynakların aktardığı haberlere göre, küresel piyasanın bu yıl günde 1 milyon varil fazla vermesinin ardından ham petrol fiyatları düştü.

Tahminler, OPEC ve Rusya liderliğindeki müttefikler tarafından haftanın ilerleyen saatlerinde yapılacak düzenli üretim kotalarının gözden geçirilmesi öncesinde Salı günkü OPEC’in Ortak Teknik Komitesi toplantısında analiz edilecek olanlar arasında yer alıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 düşüşle varil başına 88,00$’a gerilerken, Brent ham petrolü %0,3 düşüşle varil başına 89,05$’a geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, haftalık envanter verilerini her zamanki gibi 16:30’da yayınlıyor.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir