Metaverse Haberleri

Adobe, Metaverse alanına özel Substance 3D güncellemesini duyurdu

Google News Abone Ol

Tasarım alanında lider firmalardan olan Adobe tarafından bugün, geliştiricilerin Metaverse alanındaki sürükleyici deneyimi geliştirmelerini sağlayabilmek adına Adobe Substance 3D’de önemli güncellemeler yaptığını duyurdu. Adobe Substance 3D uygulamaları, kullanıcıların 3D öğeler oluşturmasına, yakalamasına, metin yazmasına ve ayrıca 3D sahneler oluşturmasına ve görüntülemesine olanak tanıyacak.

Adobe Creative Cloud’un Ürün Müdürü ve Başkan Yardımcısı Scott Belsky  konu hakkındaki yaptığı açıklamada, “Akıllı markalar, 3D ve sürükleyici içerik oluşturma yeteneklerini genişleterek ‘metaverse için hazır’ hale geliyor. Bu, 3D becerilerine sahip yaratıcı sanatçıların birçok fırsatı olduğu anlamına geliyor” dedi.

Paris’teki bir müşteri etkinliğinde konuşan Belsky, Adobe üzerinde çalışan geliştiricilerin bu yeni sanal dünyada daha aktif bir rol oynamalarına imkan sağlamak istediklerini belirtti.

Substance 3D Collection, Metaverse alanında fark yaratacak

Adobe, Substance Painter, Designer ve Sampler için 3D içerik oluşturucuların her zamankinden daha hızlı çalışmasına olanak tanıyan Native Apple M-serisi çip desteği de dahil olmak üzere Substance 3D Collection’da çeşitli güncellemeler duyurdu. Duyurulan bu üç araç da, 3D görseller ve deneyimler için tek kapsamlı çözüm olan Substance 3D Collection’ın bir parçası durumunda.

Geliştiricilerin kendi eklentilerini yazmalarına ve Substance 3D Material ve Model Machines’i diğer uygulamalarda kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir Substance 3D Materials SDK’sı da piyasaya sürülmüş durumda. Photoshop kullanıcıları için Photosho ve halihazırda yüz binlerce Illustrator kullanıcısı tarafından kullanılan mevcut bir Illustrator eklentisini içeren Substance Materials Plugin’i sonunda piyasaya sürüldü. Şirket, bu hamleyle birlikte kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine ve tasarım ve 3B varyasyonlar oluşturmak için gereken birçok adımı ortadan kaldırmasına yardımcı olduğunu açıkladı.

HUGO BOSS AG’de Dijital Mükemmellik Başkanı Sebastian Berg, “Adobe Substance 3D’yi ürün tasarım ve geliştirme süreçlerimize entegre etmek, HUGO BOSS ekibi için yepyeni bir yaratıcı özgürlük düzeyi sağlıyor” dedi. “Metaverse’ün yükselişi moda dünyası için heyecan verici fırsatlar sunuyor ve Adobe Substance 3D araçları, yıl sonuna kadar dijital temel koleksiyonlarımızın %80’ini genişletme planımızı gerçekleştirirken bu yaklaşımımızın ayrılmaz bir parçası.” olacak diye de ekledi.

Bu arada şirket, Metaverse ile gelecekteki deneyimlerden yararlanmak için tasarlanmış araştırma projeleri yapmayı da düşündüğünü söyledi. Adobe Research ve Adobe Commerce’den yeni AR ve 3D alışveriş araçları, mağaza içi alışveriş ortamına çevrimiçi olarak çok sayıda imkan sağlıyor. Müşteriler, kişiselleştirilmiş satın alma bilgileri, ürün fiyat karşılaştırmaları, incelemeler ve ürün ayrıntıları edinebilmek için ürünleri mobil cihazlarında tarayabiliyorlar. Bu uygulama ayrıca, müşterilerin mağazada daha iyi satın alma kararları vermesine yardımcı olmakta ve perakendecilere müşteri ihtiyaçlarına gerçek zamanlı olarak uyum sağlayacak araçlar sağlamaktadır. B2B şirketlerinin de bu teknolojiyi Metaverse alanını optimize etmek ve geliştirmek için kullanabileceği açıklandı.

Substance Painter, Designer ve Sampler için yerel Apple M Serisi çip desteği ve Photoshop için Substance Materials Plugin artık kullanılabiliyor. Unity içinse Substance 3D Plugin bu ayın sonlarında, şu anda beta sürümünde olan Substance 3D Modeler ise bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak.

Ayrıca Adobe, dünyanın dört bir yanındaki öğretmenler ve öğrenciler için Substance 3D uygulamalarına ücretsiz erişim vereceğini duyurdu. Creative Cloud All Apps kayıtlı üniversitelerde artık Adobe Substance 3D uygulamalarına ücretsiz erişim sağlanabilecek.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir