Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz

ABD TÜFE verileri Bitcoin’i kötü etkiledi – BTC’de düşüş sürüyor

Google News Abone Ol

ABD’de rekor kırmaya devam eden enflasyon verileriyle birlikte başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para piyasaları kırmızıya bürünmüş durumda.

ABD TÜFE verilerinin enflasyonun soğumaktan uzak olduğunu göstermesinin ardından Bitcoin (BTC) gün içerisinde düşüş moduna devam etti.

ABD TÜFE verileri Bitcoin’i kötü etkiledi

BTC, haber yayın saatleri itibariyle son 24 saati %1.5 düşüşle sürdürüyor. Bu da ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) düşüş beklentilerinin aksine Mayıs ayında daha da artmasından kaynaklı bir durum olarak gösterilmekte. Merkez bankasının da müdahalelerine rağmen giderek yükselen enflasyon ve TÜFE verileri kripto para piyasalarında etkisini iyiden iyiye hissettirmiş durumda.

Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, TÜFE Nisan ayındaki %8,3’lük artışa kıyasla Mayıs ayında yıllık bazda %8.6 daha arttı. Piyasalar ise bunun %8.1’lik bir değer olarak açıklanmasını bekliyordu. Beklenenin aksine daha da yükselen veriler Bitcoin’i kötü etkilemiş görünüyor.

bitcoin 10 haziran

BTC şu anda 30.000 doların altında işlem görüyor ve daha fazla düşüş potansiyeli mevcut. En kötü durum senaryosu, BTC’nin kısa vadede 15.000 doların altına düşebileceğini öngörüyor. Bu senaryonun gerçekleşme ihtimali üzerinde çok fazla durulmasa da ABD’de iyiye gitmeyen son veriler yatırımcıları korkutmaya yetecektir.

ABD’deki yüksek enflasyon şimdi Federal Rezerv faiz oranlarında daha keskin bir artışa işaret ediyor ve bu da risk odaklı piyasalar için daha fazla düşüşten söz edilebileceği anlamına gelmekte.

ABD enflasyonu düşüş belirtisi göstermiyor, Fed faiz artırabilir

Enflasyona en çok katkıda bulunanların konut, yakıt ve gıda ile birlikte fiyatlar ülke genelinde yükselmiş durumda. Veriler, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın zincirleme etkilerinin yanı sıra COVID-19 salgını nedeniyle son iki yılda uygulanan hızlı para politikasının bir sonucunu temsil ediyor.

Yaşanan son durumlar ve veriler, Fed’in mevcut fiyatları aşmak için oranları yükseltmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. CME Group verileri, yatırımcıların %95,7’sinin Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantısında 125 ila 150 baz puanlık artış beklediğini gösteriyor.

Fed, Mayıs ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırma kararı almıştı. Ancak bu karar bile, BTC’de %10’dan fazla bir düşüşe neden oldu.

Yükselen enflasyon ve faiz oranları ile ABD ekonomisi durgunluk içinde görünüyor. Bu durum, BTC ve kripto piyasası ile ilgili daha fazla sorun yaşanabileceğini bizlere aktarmakta.

Avatrade Baş Piyasa Analisti Naeem Aslam, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Enflasyon verileri tehlikeli durumda ve çok daha fazlası bizi bekliyor… Tüccarlar ve yatırımcılar şu anki durumdan endişe etmekte, çünkü durgunluk olasılıkları her geçen gün artıyor.

Bitcoin tehlikede

BTC ve ABD teknoloji hisseleri arasındaki yakın bağlantı göz önüne alındığında, Bitcoin’in önümüzdeki günlerde daha sancılı bir piyasa izlemesi muhtemel. Yükselen faiz oranları ve yüksek hazine getirileri, teknoloji hisselerine ve ardından BTC’ye zarar verecektir.

BTC’nin zayıflığının etkileri kripto para piyasalarında da kendini gösterecektir. Çoğu altcoin projesi için şu anda Bitcoin’i takiben önemli düşüşler öngörülüyor.

ABD’de bu sabahki enflasyon raporu, Federal Rezerv’in 14-15 Haziran tarihinde yapılacak bir sonraki toplantısından önce piyasaları tehlikeye atmış durumda.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir