Amerika EndeksleriAsya Pasifik EndeksleriDünya EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerKriptoVadeli Endeksler

ABD Hisse Senedi Endesklerinde Son Durum! Hisseler Düşerken Tahvil Getirileri Son 2 Yılın Zirvesine Ulaştı

Tahvil Getirileri İki Yılın En Yüksek Seviyesine Çıkarken Hisse Senetleri Düşüşte Kapandı , ABD hisse senedi endeksleri Salı günü düştü ve yatırımcılar Federal Rezerv'in faiz oranlarını beklenenden daha hızlı ve agresif bir şekilde yükseltip yükseltmeyeceği konusunda endişelendikçe tahvil getirileri iki yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Google News Abone Ol

ABD hisse senedi endeksleri Salı günü düştü ve yatırımcılar Federal Rezerv’in faiz oranlarını beklenenden daha hızlı ve agresif bir şekilde yükseltip yükseltmeyeceği konusunda endişelendikçe tahvil getirileri iki yılın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Pazartesi günü piyasaları kapatan bir hafta sonundan çıkan yatırımcılar, hisse senedi ve tahvil sattılar. S&P 500, %1.8 kayıpla 85.74 puan azalarak 4577.11’e, Dow Jones Sanayi Ortalaması ise %1.5 düşüşle 543.34 puan azalarak 35368.47’ye inerek 2021 Kasım ayından bu yana en büyük bir günlük düşüşünü kaydetti.

nasdaq2

NASDAQ’TA DAHA BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ!

Düşüş, teknoloji şirketlerinin ve diğer yüksek büyüme gösteren firmaların hisseleri arasında daha da kötüydü. Nasdaq Bileşik Endeksi %2,6 gerileyerek 386,86 puan düştü ve 14506,90’a geriledi.

Hisse senetleri ve tahviller, yılın başından beri çalkantılı bir durumda. Nasdaq %7,3 oranında düşerken, 2022 için üç hisse senedi kriterinin tamamı kırmızı renkte. En önemli şey, yatırımcıların merkez bankasının daha agresif bir şekilde hareket edeceğine giderek daha fazla ikna olmalarıyla birlikte, FED’in yaygın enflasyonu dizginlemek için ne kadar ve ne hızda hareket edeceğidir.

Faiz oranı vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların CME Group’a göre Cuma günü üçten dörde kadar bu yıl dört ila beş faiz artırımına bahis oynadığını gösteriyor. “Piyasalar hala oran artışları için bir seviye bulmaya çalışıyor. İngiltere yatırım şirketi Brooks Macdonald’ın baş yatırım yetkilisi Edward Park, “Piyasa, 2022 için bir faiz artışı bekliyordu ve şimdi dört faiz artışı bekliyor” dedi. “Bu, şu anda piyasada FED politikasının izlediği yol hakkında sahip olduğumuz belirsizlik seviyesini yansıtıyor.”

Piyasa, 2022 için bir faiz artışı bekliyordu ve şimdi dört faiz artışı bekliyor. Bu, şu anda piyasada FED politikasının izlediği yol hakkında sahip olduğumuz belirsizlik seviyesini yansıtıyor. – Brooks Macdonald’ın baş yatırım yetkilisi Edward Park

En sert satışlardan bazıları, yükselen oranlı bir ortamda kazançları daha az çekici görünecek olan yüksek büyüme gösteren hisse senetlerine odaklandı. Bank of America’nın araştırma ekibi tarafından son haftalarda ankete katılan fon yöneticileri, birçoğunun teknolojiye maruziyetini azalttığını ve sektöre tahsisleri 2008’den bu yana en düşük noktasına ittiğini buldu.

meta

Meta Platforms, Netflix ve Alphabet Hisselerinde Önemli Düşüşler!

S&P 500’deki teknoloji ve iletişim hizmetleri hisseleri sırasıyla %2,5 ve %2 düştü. Facebook’un ebeveyni Meta Platforms, 13.75 $ veya %4.1 düşüşle 318.15 $’a düştü. Netflix ve Alphabet’in her biri en az %2,5 düştü.

Likidite çekilmesi yaşıyoruz ve bu gerçekten piyasayı korkutuyor – Natixis Investment Managers Solutions portföy yöneticisi ve lider portföy stratejisti Jack Janasiewicz

Natixis Investment Managers Solutions portföy yöneticisi ve lider portföy stratejisti Jack Janasiewicz, “Likidite çekilmesi yaşıyoruz ve bu gerçekten piyasayı korkutuyor” dedi.

Wall Street’in VIX olarak da bilinen sözde korku göstergesi olan Cboe Volatilite Endeksi, bir ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Baird Private Wealth Management’ın yatırım stratejisi analisti Ross Mayfield Salı günü yazdığı bir notta, “FED’in eyleminin zamanlaması ve hızı konusundaki belirsizlik yılın ilk yarısında piyasaları gergin tutacak” dedi. 1995’ten bu yana değer stoklarına göre bir yıla en kötü başlangıcını yapan büyüme hisse senetlerinde piyasa türbülansının en şiddetli olduğunu ekledi.

Son Üç Aylık Kazanç Sezonu Beklentileri Karşılayamadı

Son üç aylık kazanç sezonu yardımcı olmadı. Finans şirketleri, birçoğunun çalkantılı pandemi ekonomisinden fayda sağladığı bir yılın ardından kârlarının azalmaya başladığını gösteren sonuçlar bildirdi.

Goldman Sachs, Salı günü dördüncü çeyrek karında düşüş gösterdi. Hisseleri 26.54 $ veya %7 düşüşle 354.40 $’a geriledi. Bunu finansal hisseler büyük ölçüde izledi. Çevrimiçi aracı kurum Charles Schwab, şirketin dördüncü çeyrek karlarının arttığını ancak analistlerin tahminlerinin altında kaldığını bildirmesinin ardından 3.37 $ veya %3.5 düşüşle 92.16 $’a geriledi. Analistler, son haftalarda sektör genelinde hisse senetlerinde yaşanan artışın, Schwab ve diğerlerinin hisselerinin kazançlarını açıkladıktan sonra önemli isabetler almasına büyük olasılıkla katkıda bulunduğunu söyledi.

microsoft

Oyun Şirketlerinin Hisse Değerlerindeki Değişimler

Bu arada, Activision Blizzard’ın hisseleri, 16.92 $ veya %26 artışla 82.31 $’a yükseldi. Microsoft hisseleri 7.55 $ veya %2.4 düşüşle 302.65 $’a düştü. Electronic Arts da dahil olmak üzere diğer oyun hisseleri, 3.47 $ veya %2.7 artışla 133.91 $’a yükseldi.

petrol

Petrol Fiyatlarında ve Enerji Şirketlerinin Hisselerinde Büyük Artış

Petrol fiyatları, Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin arz sıkıntısına ilişkin endişeleri artırmasıyla yükseldi ve Salı günü pozitif bölgede bulunan tek S&P 500 sektörü olan enerji şirketlerinin hisselerinin %0,4 yükselmesine neden oldu. Brent petrol fiyatları %1.2 artışla 87.51$’a çıkarak Ekim 2014’ten bu yana en yüksek uzlaşma değerine ulaştı. Covid-19 vakalarındaki son artış emtia talebini düşürmediği için petrol fiyatları genel olarak yükseliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, beklenenden daha güçlü tüketimi yansıtan 2021 yılının dördüncü çeyreği için talep tahminini günde 260.000 varil artırdı. Bu, enerji stoklarının yılın ilk haftalarında %17 artmasına yardımcı olurken, S&P 500’ün diğer sektörlerinin çoğu kırmızıda.

Nikkei

Global Endekslerde Son Durum!

Denizaşırı ülkelerde, kıtalararası Stoxx Europe 600; teknoloji, seyahat ve eğlence sektörlerindeki büyük kayıplarla %1 düştü. Asya’daki başlıca endeksler genel olarak düşüşle kapandı, ancak Çin’in Şanghay Bileşik endeksi %0,8 artışla trendi destekledi. Güney Kore’de Kospi %0,9, Japon Nikkei 225 %0,3 ve Hong Kong’da Hang Seng %0,4 düştü.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir