Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto HaberleriNFT Haberleri

ABD Hazinesi; potansiyeli bulunan yüksek değerli kara para aklanan NFT’leri hedefliyor!

Google News Abone Ol

ABD Hazine Bakanlığı, yüksek değerli sanat piyasası hakkında bir araştırma yayınladı ve bu, NFT’ler alanındaki yasadışı kara para aklama veya terör finansmanı operasyonları yürütme potansiyelini vurguladı.

Hazine’nin “Sanat eserleri ticareti yoluyla kara para aklama ve terör finansmanının kolaylaştırılması araştırması“, sanatın bir yatırım veya finansal varlık olarak artan kullanımının, yüksek değerli sanat ticaretini kara para aklamaya karşı savunmasız hale getirebileceğini öne sürdü:

“Gelişmekte olan çevrimiçi sanat pazarı, pazarın bu sektöründeki belirli faaliyetlerin yapısına ve teşviklerine bağlı olarak yeni riskler sunabilir.”

Çalışma, akıllı sözleşmeler ve dijital cüzdanlar aracılığıyla yönetilen ve kontrol edilen dijital ve fiziksel mülkün sahipliğini temsil etmede NFT’lerin öneminin altını çiziyor. Hazine ayrıca NFT’lerin fiyatının piyasa tarafından değil alıcı ve satıcı tarafından belirlendiğine dikkat çekiyor:

“ABD makamlarına göre, 2021’in ilk üç ayında, NFT pazarı 1,5 milyar dolarlık rekor bir ticaret gerçekleştirdi ve önceki çeyreğe göre yüzde 2,627 büyüdü.”

Bununla birlikte, yalnızca 2020’deki NFT pazarının değeri 20 milyar dolardan fazlaydı. ABD hazinesi, suçluların yasa dışı fonlarla NFT satın alabilecekleri ve “suçluyu önceki bir suçla bağlantılı olmayan temiz fonlarla tazmin edecek” ihtiyatsız bir koleksiyoncuya yeniden satabilecekleri bir olasılık önerdi.

NFT’ler ayrıca, bir aracıya olan ihtiyacı atlayan veya işlemi genel muhasebe defteri üzerinden kaydeden eşler arası (P2P) satışlar yoluyla da satılabilir. Hazine, NFT ekosisteminin mümkün kıldığı çeşitli kara para aklama açıklarının altını çizerken şu sonuca vardı:

“Ayrıca, sanat müzayede evleri veya galeriler gibi geleneksel endüstri katılımcıları, bu alanda etkili müşteri tanımlama ve doğrulama uygulamak için gereken dağıtılmış defter teknolojisinin teknik anlayışına sahip olmayabilir.”

USAA ipotek sigortacısı olan ve kripto girişimcisine dönüşen Brenda Gentry, kısa süre önce kripto para ekosisteminin ona nesiller boyu süren yoksulluğun lanetlerini aşmak için nasıl bir mücadele şansı sunduğunu paylaştı.

Gentry, namı diğer MsCryptoMom, 2020’nin başlarındaki ilk yatırımları “kripto tarafından sunulan emsalsiz fırsatları” doğruladığından, tam zamanlı bir kripto kariyerine devam etmek için bankacı olarak on yıllık işini bıraktı.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir