Teknik AnalizBitcoin Teknik Analiz

ABD enflasyon verilerinin ardından Bitcoin’de kırmızı alarm!

Google News Abone Ol

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Haziran 2022 ayı için Tüketici Fiyat Endeksi’ni yayınladı. Buna göre TÜFE, ABD enflasyonunda son 40 yılın en yüksek artışı olan %9,1’e kadar fırlamış durumda. TÜFE, marketler için güçlü bir enflasyon ölçüsüdür ve enflasyona yanıt olarak Federal Rezerv’in para politikasını belirlemekte önemli bir yere sahiptir.

TÜFE verilerinin ardından Bitcoin’de son durum

ABD TÜFE verilerinin yayınlanmasından birkaç dakika sonra Bitcoin (BTC) yaklaşık %4 düşerken ETH yaklaşık %5 düştü. NASDAQ, Dow Jones ve S&P 500 gibi geleneksel piyasa göstergeleri de önemli ölçüde düşüş yaşadı. Geçen ayki TÜFE, yıldan yıla enflasyonu %8,6 ile 1981’den bu yana en büyük artış olarak göstermişti. Fed, hızla yükselen bu enflasyona karşı parasal sıkılaştırıcı para politikasıyla yanıt verdi. Merkez bankaları da faiz oranlarını 0,75 baz puan artırarak 1994’ten bu yana en büyük artışını gerçekleştirdi.

Fed’in şahin para politikası, tüm kripto endüstrisinin büyük bir çöküşüne neden olmuş durumda. Bitcoin, on yılın en kötü mali çeyreğine tanık oldu. Geçen ayın TÜFE verileriyle birlikte Bitcoin ve altcoin projeleri için daha büyük düşüşler yaşanabilir.

Uzmanlar ne diyor?

Lark Davis de emtia fiyatlarındaki son düşüşün bu ayki verilerde yer almaması ve bunun enflasyon verilerini düşüreceği için kripto yatırımcılarının önümüzdeki Ağustos ayında daha iyi bir TÜFE bekleyebilecekleri görüşünde.

The Rock Trading’in kurucu ortağı John, bir CPI sürümünden sonra ortaya çıkabilecek bir dizi senaryo sundu. Buna göre, TÜFE eğer %8,6’nın altına düşmezse, piyasanın bir ralli bekleyebileceğini söyledi. Yukarıdaki seçeneklerin her biri, daha düşük kripto para birimi fiyatları ile sonuçlanacaktır. John’a göre, 9.0’ın üzerinde bir TÜFE, ayı piyasasına dönüşle sonuçlanacak.

Eight Global’ın kurucusu Michaël van de Poppe, CPI’nin Bitcoin için büyük bir düşüş veya yükseliş olabileceğini açıkladı. BTC’nin 19,5 bin dolar destek seviyesinde ve 19,8 bin dolarlık dirençte büyük bir testi bulunuyor. TÜFE’ye bağlı olarak, BTC’nin önemli bir düşüş görmesi beklenmekte.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir