Amerika EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık Bülten

ABD Ekonomisinde Devasa Büyüme Oranları! ABD Ekonomisi Büyüme Oranlarında Rekor Mu Kırıyor?

ABD Ekonomisi Son 38 Yılın En Yüksek Oranlarında Büyüme Hızı Gösteriyor! ABD ekonomisi, pandemi kilitlenmelerinden geri dönerken geçen yıl on yılların en hızlı oranında büyüdü.

Google News Abone Ol

ABD ekonomisi, pandemi kilitlenmelerinden geri dönerken geçen yıl on yılların en hızlı oranında büyüdü.

Ticaret Departmanından alınan resmi rakamlar, ekonominin %5,7 büyüdüğünü gösterdi. Bu ABD ekonomisinin 1984’ten bu yana en iyi performansı.

Ancak analistler, hükümetin teşvik harcamalarını geri çekmesi ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltmesi nedeniyle bu yıl büyümenin yavaşlamasını bekliyor.

Diğer riskler arasında yüksek enflasyon ve Omicron gibi yeni Covid türevlerinden kaynaklanan tehditler yer alıyor.

indir 1

ABD Ekonomisinde Bu Yıl Tahmini Büyüme Oranı Ne Kadar?

Dünya Bankası, ABD ekonomisinin bu yıl diğer tahminlere paralel olarak %3,7 büyüyeceğini tahmin ediyor.

…büyümenin bu yılın geri kalanında da hayal kırıklığı yaratmasını bekliyoruz. – Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter

Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, “Omicron dalgası, ekonominin 2022’ye çok daha zayıf bir temelde başladığı anlamına geliyor ve büyümenin bu yılın geri kalanında da hayal kırıklığı yaratmasını bekliyoruz” dedi.

Tüketici harcamaları ve hükümet teşvikleri, pandemi vurdukça gayri safi yurtiçi hasılanın %3,4 daraldığı 2020’deki toparlanmanın güçlenmesine yardımcı oldu.

kapak 104822

ABD Merkez Bankası, Faiz Artışının Yakında Mümkün Olabileceğini Söyledi!

Dünya Bankası, küresel ekonominin kötü bir görünümle karşı karşıya olduğunu söyledi. İşgücü piyasası, 2020 yılındaki kapanmalar nedeniyle kaybedilen 22 milyon işin yaklaşık 19 milyonunu geri aldı.

Üretim, beklenenden daha iyi bir yıllık %6,9 oranında büyüdüğü yılın son üç ayında güçlü kaldı.

Rakamlar tesadüf değil. Aksine bunlar hükümetin kurtarma çabalarından kaynaklanıyor. – Joe Biden

Başkan Joe Biden rakamları hatırlattı ve bunların tesadüf olmadığını, aksine hükümetin kurtarma çabalarından kaynaklandığını söyledi.

Pandemi teşviki azalırken, Kongre’yi yenilenebilir enerji, üretim ve çocuk bakımı gibi alanlara odaklanan ek harcama planları ile ilerlemeye çağırdı.

biden2

Amerika, Merkez Bankasından Daha Az Mı Yardım Alacak?

Ancak Biden’ın gündemi şu anda Kongre’de durduğundan, ekonominin bu destek olmadan ve Amerika’nın merkez bankasından daha az yardım alarak çalışması gerekecek.

jeromepowell

Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’dan Açıklama!

Çarşamba günü, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, yetkililerin 2018’den bu yana ilk kez Mart ayında kilit faiz oranını artırmayı planladıklarını belirterek, ekonominin artık yardımcı olmak için 2020’de ekstra düşük borçlanma maliyetlerine ihtiyaç duymadığını söyledi.

Wells Fargo ekonomistleri bir araştırma notunda, “Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde ekonomi için belirleyici zorluk, sadece maliye politikasının yokluğunda değil, aynı zamanda sıkı para politikası karşısında da büyümeyi ne kadar iyi sürdürebileceğimiz olacak” dedi.

indir 2

ABD Fiyatların Yaklaşık 40 yılın En Hızlı Artışını Gördüğü İçin FED Enflasyonla Mücadele Baskısı Altında!

Banka yetkilileri başlangıçta baskıların geçici olacağını ve dünya virüsün tetiklediği tedarik zinciri sorunlarını geride bıraktıkça hafifleyeceğini söylemişlerdi. Bu, umulandan çok daha zor olduğunu kanıtladı.

Bazı analistler, FED’in konuya yanıt veremeyecek kadar yavaş hareket ettiğini söylerken, diğerleri bankanın çok agresif hareket edeceğinden ve yüksek borçlanma maliyetlerinin talebi beklenenden daha fazla azaltacağından korkuyor.

abd ekonomisi sarsiliyor 60ca7c4d

Hisse Senedi Piyasalarında Art Arda Üç Hafta Düşüş!

ABD hisse senedi piyasaları, endişelerin yanı sıra Omicron’un Aralık ve Ocak ayının sonunda vurmasıyla yavaşlamaya işaret eden daha yeni verilerin yanı sıra art arda üç hafta düşüş yaşadı.

 Bugünün rakamları, Covid-19 vakalarındaki son artışlardan bazıları hariç, Aralık 2021’in sonuna kadar GSYİH’yı ölçüyor – Charles Schwab UK genel müdürü Richard Flynn

“Aslında, yatırımcılar ekonominin karşı karşıya olduğu bazı riskleri sindirirken, pandeminin parasal, mali likiditenin kalıcı etkilerini ve enflasyonist baskılardaki artışı sindirirken, 2022’nin ilk haftalarında ABD hisse senedi endekslerinde zayıflık oldu.”

28032016 abd buyume

 

Ayrıca FED’in Faiz Kararı Hakkındaki Haberimize Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz:

FED Faiz Kararını Açıkladı! Faiz Kararının Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir