Amerika EndeksleriDünya EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık Bülten

ABD Borsasında Çok Önemli Gelişmeler! Şirketlerden Devasa Sıçramalar!

ABD Hisse Senedi Verilerinde Önemli Değişmeler! 16 Şubat ABD Borsası Gelişmeleri!

Google News Abone Ol

Borsa Vadeli İşlemleri, Ocak Perakende Satış Verileri ve FED Açıklamaları Öncesinde Düşüşte

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Çarşamba günü sabah erken saatlerde hafif geriledi. Ne olursa olsun, yatırımcılar bugün muhtemelen başka bir önemli ekonomik veriye bakıyor olacaklar. Bu, ABD Sayım Bürosu’nun Ocak ayı perakende satış okumaları olacaktır. Şimdilik, consensus ekonomisti tahminleri, yıllık %2’lik bir artışa işaret ediyor. Bu, Aralık ayındaki %1.9’luk düşüşten kayda değer bir artış olacaktır. Sonuç olarak perakende satışlar, ekonominin mevcut durumu hakkında daha net bir resim sunmaya yardımcı olacaktır. İşler daha iyiye giderse, teoride, diğer piyasa rüzgarları arasında enflasyon konusundaki endişeleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bunu ayrıntılı olarak açıklayan John Hancock (NYSE: JHI) Investment Management’ın baş yatırım stratejisti Matthew Miskin. “Şu anda piyasa manşetlere çıkıyor ve biz bunu her iki şekilde de abartmayız. Bu jeopolitik risk konusunda hala çok fazla belirsizlik var.” Miskin şöyle devam ediyor: “Kazanç tablosuna bakıyoruz, hala oldukça iyi. Ekonomik veriler tamam. Ancak şu anda ekonomik verilerin bir nevi durağan olduğu ve buna rağmen enflasyonist baskıların hala arttığı bu stagflasyon tipi ortamda sıkışıp kalmış durumdayız.”

usstockmarket

Tüm bunların yanı sıra, bugün borsada da dikkate alınması gereken birçok kazanç var. ET 6:52 itibariyle Dow, S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri sırasıyla %0.12, %0.10 ve %0.04 düşüşle işlem görüyor.

upstart

Upstart Rekor Karlar, Hızla Artan Büyüme ve 400 Milyon Dolarlık Hisse Geri Alım Planları Üzerinden Kazandı

Upstart (NASDAQ: UPST) şu anda borsada dikkatleri kendi üzerine çekmiş gibi görünüyor. Bu durum tahmin edebileceğiniz gibi, bu kazanç sezonunda, en son üç aylık güncelleme sayesinde. Tüketici kredisi şirketi yönetim kurulu genelinde sağlam rakamlar yayınladı. Çeyrek için toplam 305 milyon dolarlık gelir elde etti ve 262,9 milyon dolarlık tahminleri aştı. Ek olarak Upstart, hisse başına 0,89 ABD doları kazanç bildirdi ve Wall Street’in 0,51 ABD doları tahminlerini geride bıraktı. Yıldan yıla karşılaştırmalar açısından, Upstart toplam gelir için %252 ve net gelir için %1,500’ün üzerinde kazanç bildirdi. Bu patlama çeyreğinin ardından, UPST hissesi bugün piyasa öncesi saatlerde %26 daha yüksek işlem görüyor.

CEO Dave Girouard’a göre, tüm bunlar Upstart’ın çıkış yaptığı 2021 yılına istisnai bir son veriyor. Yani CEO, yapay zeka (AI) kredi tekliflerini ön plana çıkaran tüketici trendlerinden bahsediyor.

Ancak yapay zeka kredisi tek kategorili bir fenomen değil. Yılın son birkaç haftasında ekibimiz tarafından yapılan destansı bir baskının yardımıyla, platformumuzdaki otomobil kredisi oluşturma işlemlerinin hızla arttığını ve önümüzdeki yıllarda Upstart’a büyüme fırsatları sağlayacağını bildirmekten mutluluk duyuyorum. – Upstart CEO’su Dave Girouard

Şirket ayrıca ivmesinin ilerlemeye devam etmesini bekliyor. Mevcut çeyrek için Upstart, 295 milyon ila 305 milyon dolar arasında bir gelir için rehberlik ediyor. Bu, 258.3 milyon dolarlık konsensüs tahminlerinin en üstünde olacak. Hepsi bu kadar değil, Upstart ayrıca adi hisse senedinde 400 milyon dolara kadar bir hisse geri satın alma programına izin verdi. Söylemesi güvenli, Upstart şimdi tüm silindirlere ateş ediyor gibi görünüyor, yatırımcılar UPST hissesine bakıyorlar.

airbnb 231

Airbnb Brüt Rezervasyon Değerinde Devasa Bir Atlama Yaptı

Artık borsada yükselişe geçen bir diğer isim de Airbnb olacak (NASDAQ: ABNB). Airbnb şu anda sağlam bir üç aylık kazanç rakamları setinden ivme kazanıyor. Ayrıntılı olarak, tatil evi kiralama devi, 1,53 milyar dolarlık gelir üzerinden 0,08 dolarlık hisse başına kazanç bildirdi. Özellikle, bu Wall Street’in sırasıyla 0,03 ve 1,46 milyar dolarlık tahminlerini kolayca geride bırakıyor. Buna ek olarak şirket, çeyrek boyunca platformunda 73.4 milyon gecenin rezerve edildiğini de bildirdi. Bu, 74.96 milyonluk tahminlerden biraz geride olsa da, yıllık bazda %59’luk kayda değer bir artışa işaret ediyor.

Airbnb’nin özellikle seyahatlere/tatillere dönüşten yararlandığı görülüyor. Bir yıl önceki aynı çeyreğe kıyasla pandemi koşullarındaki genel iyileşme ile bu açıkça görülüyor. Genel olarak, şirket başka bir rekor çeyrekten çıktığını belirtiyor. Airbnb, devam eden pandemiye rağmen 2021’in şirket olarak tarihindeki en iyi yıl olduğunun da altını çiziyor. Aslında, rezerve edilen brüt gece sayısı, uzun süreli seyahatler ve ev sahibi topluluk gibi temel metrikleri, pandemi öncesi seviyelere ya iyileşmekte ya da bu seviyeleri aşmaktadır.

Çeyrek için performansı hakkında yorum yapan CEO Brian Chesky: “Ticari uçuşun ortaya çıkmasından bu yana seyahat etmek için en büyük değişikliğin ortasındayız. Airbnb’nin uyarlanabilir modeli ve aralıksız inovasyonu, yarattığımız bu yeni seyahat kategorisini büyütmemizi mümkün kılıyor.”

İleriye baktığımızda Airbnb de kendinden emin görünüyor. 2022’nin ilk çeyreği için şirket, 1,41 milyar dolar ile 1,48 milyar dolar arasında bir gelir hedefliyor. Bu, Wall Street’ten 1,24 milyar dolarlık beklentilerin üzerinde gözle görülür bir fark yaratacaktır.

roblox

Roblox, Wall Street Tahminlerinin Gerisinde Kaldı!

Diğer tarafta, Roblox (NYSE: RBLX) bu kazanç sezonunda zor zamanlar geçiriyor gibi görünüyor. Roblox 770 milyon dolarlık gelir üzerinden hisse başına 0.25 dolarlık bir kayıp gördü. Referans olarak, bu, hisse başına 0.13 $ zarar ve 772 milyon $ gelir konusundaki fikir birliği beklentileriyle karşılaştırılır. Elbette, şirketin sonuçları mevcut tahminlere kıyasla hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla, Roblox istikrarlı bir büyüme görüyor. Geliri yıldan yıla %83 artarken, ortalama günlük aktif kullanıcı sayısı (DAU) %33 arttı. DAU’larla ilgili olarak, şirketin tahminlerine göre şu anda günlük 49.5 milyon oyuncu Roblox’a giriş yapıyor.

Daha büyük şemada, bazıları RBLX stoğundaki mevcut satışın fazla oynanabileceğini iddia edebilir. Sonuçta, yıldan yıla iyileştirmeleri övgüye değer. Tüm bunlara ek olarak şirket, meta veri deposu versiyonunu aktif olarak büyütüyor. Bu, diğerleri arasında NFL ve Nike (NYSE: NKE) ile devam eden ortaklıklarından açıkça görülmektedir. Ayrıca Bank of America (NYSE: BAC) analisti Omar Dessouky kısa süre önce Roblox’u da selamladı. Roblox’un meta veri deposunun tüketiciler, geliştiriciler ve tüccarlar için ne anlama geldiğini somut olarak gösterdiğini belirtiyor. Dessouky’nin şu anda RBLX hissesi üzerinde Satın Alma derecesi ve 84$’lık bir fiyat hedefi var. Tüm bunları akılda tutarak, yatırımcılar mevcut zayıflığının ortasında RBLX hissesini düşünüyor olabilir.

nvidia

Nvidia’nın Bugünkü Pazar Kapanmasından Sonra Dokunduğu Kazançlar

Bugün vadesi gelen kazançlar için Nvidia (NASDAQ: NVDA), dikkat edilmesi gereken en önemli şirketler arasında yer alıyor. Bu, özellikle yarı iletken endüstrisinin küresel kıtlıkların ortasında yüksek vitese sahip olduğu ve devam ettiği için geçerli olacaktır. Aslında, Yarı İletken Endüstrisi Birliği’nin (SIA) 2021 için en son çip satış okumaları geldi. SIA’ya göre, 2021 için küresel yarı iletken satışları, bir önceki yıla göre %26.2 artışla 555.9 milyar dolar oldu. Bunun yanı sıra, sektörde bu hafta da çok sayıda satın alma sözü var.

Yine de, bugünün odak noktası Nvidia’nın bildireceği veriler olacak. Halihazırda Wall Street, şirketin 7,4 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,22 dolar kazanç yayınlamasını bekliyor. Bu durumda, sırasıyla %53 ve %48’lik büyük bir yıllık kazançlara dönüşecektir. Bilinmesi gereken temel ölçütler arasında veri merkezi ve oyun geliri bölümleri bulunur. Her ikisi de analistlerin bu çeyrekte önemli ölçüde iyileşmesini bekliyor. Tüm bunlardan dolayı NVDA hissesinin borsada dikkat çektiğini görebiliyorum.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir