Amerika Endeksleri

ABD BORSALARI HAFTANIN SON İŞLEM GÜNÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI

DOW JONES, S&P 500 ve NASDAQ GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Google News Abone Ol

DOW JONES, S&P 500 ve NASDAQ GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Açılışın ardından S&P 500 endeksi yüzde 0,61 azalarak 4.630,43 puana ve NASDAQ endeksi yüzde 0,56 kayıpla 14.723,8 puana indi. Dow Jones endeksi ise, 300 puan civarında değer kaybetti ve %0,81 azalarak 35.820,55 puana geriledi. 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirileri ise %0,0417 artışla %1,745 düzeyinde değerleniyor.

1.haber 1

Wall Street endeksleri bilanço sezonuna keyifsiz başladı. JPMorgan ve Citigroup bilançoları beklentilerin üstüne çıkmalarına rağmen yatırımcıları memnun edemedi.

Tahvil faizlerinin artışıyla beraber son haftalarda güçlü performansıyla göze çarpan banka hisseleri yüksek bilanço rakamlarına rağmen yatırımcılardan rağbet göremedi.

Varlıkları itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase bilançosunda beklentilerin üstünde kâr ve getiri gösterdi. Ancak JPMorgan hisseleri yeni günde %5,41 düşüşle işlem görüyor. Bankanın bilançosundaki artışta büyük bir orandaki etken serbest bırakılan kredi rezerviydi. JPMorgan CFO’su Jeremy Barnum bankanın önümüzdeki iki yıl için kâr hedeflerinin gerçekleşecek kâr eldesi ile örtüşmemesi riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Bilançolarda beklentilerin üstündeki bir diğer şirket olan Citigroup ise kârlılığında %26’lık düşüş göstermesinden sonra yeni günde %2,04’lük düşüşle işlem görüyor.

Wells Fargo hisseleri ise bugün başlayan Aralık 2021 banka bilançosu sezonunda bilanço açıklamalarından sonra değer kazanan ilk hisse oldu. Wells Fargo hisseleri beklentileri aşan bilanço rakamlarının ardından %1,77 artış gösterdi.

ABD’deki ekonomik veriler tarafında ise yeni günde perakende satış rakamları göze çarptı. Aralık ayında %1,9 oranında azalan ABD perakende satış rakamları 10 ayın en büyük düşüşünü kaydetti. Bu oran ekonomistlerin beklentilerinden %0,1 oranında daha kötüydü. Ayrıca sanayi üretim verileri de hüsrana uğrattı. Geçen ay piyasa beklentisi olan yüzde 0,2 yükselişin aksine ABD sanayi üretimi Aralık ayında %0,1 düşüş yaşadı.

1.haber 3

2022’NİN BAŞINDAN BERİ SERT KAYIPLAR YAŞAYAN TEKNOLOJİ HİSSELERİ BUGÜN YÜKSELİŞTE

Bu hafta boyunca inişli çıkışlı bir yol izleyen teknoloji hisseleri ise bugün yükselişi gösteriyor. ABD Merkez Bankası FED’in Aralık ayı para politikası tutanaklarında daha şahin bir politikaya geçeceğinin gözlemlenmesinden sonra teknoloji hisseleri 2022’nin ilk haftasında kritik düşüşler yaşamıştı.

CNBC’ye konuşan BNY Mellon Servet Yönetimi Hisse Senetleri Başkanı Alicia Levine, “Daha şahin bir FED’in fiyatlamasının bir hafta değil, bir süreç olacağı düşüncesi var. Geçen hafta çok şey yapılmasına rağmen, bu bir süreç olacak ve sanırım bu çeyrekte genel olarak teknoloji ve büyüme hisselerinde daha değişken günler olacak” ifadelerine yer verdi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir