Ekonomi BülteniEkonomik TakvimHaftalık BültenKriptoKripto Haberleri
Trend

AB Üyelerinin, 2024 Yılına Kadar Kripto Şirketlerini Denetlemek İçin AML (Anti Money Laundering) Bekçisi Kurmayı Planladıkları Bildiriliyor

Avrupa Komisyonu, Kripto Şirketlerindeki Yasa Dışı İşlemleri Denetlemeyi Planlıyor

Google News Abone Ol

Avrupa Komisyonu, Kripto Şirketlerindeki Yasa Dışı İşlemleri Denetlemeyi Planlıyor

Avrupa Parlamentosu üyesi Luis Garicano, “Yeni AB otoritesinin kapsamının açıkça kripto varlıkları içermesi çok önemli” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun, diğer yetkililerle koordineli olarak, finansal gözlemci grubunun kripto şirketlerindeki yasa dışı işlemleri potansiyel olarak denetlemesini planladığı bildiriliyor.

Salı günü Bloomberg raporuna göre, Almanya tarafından yönetilen ve Hollanda, İspanya, Avusturya, İtalya ve Lüksemburg da dahil olmak üzere bir grup Avrupa Birliği üyesi ülke, kripto şirketlerini Kara Para Aklama Önleme odaklı grubun – sözde Avrupa Birliği – kapsamına dahil etmeyi planlıyor. Grubun 2024’te faaliyete başlayacağı ve 2026 yılına kadar tamamen işlevsel olacağı bildiriliyor.

ab komiseri avrupa birligi bitcoin ve kripto paralara acik ancak duzenleme yapilmasi gerekiyor

Kripto İşlemlerinin Kapsamının Daha Açık Bir Şekilde Sağlanması Amaçlanıyor

Bir AB diplomatının, kripto firmalarının AML gözlemcisinin gündemine dahil edilmesinin, finansal hizmetleri çevreleyen AB düzenlemeleri kapsamında kripto işlemlerinin daha açık bir şekilde kapsamını sağlamayı amaçladığını söylediği bildirildi. Haber kaynağı, ismi açıklanmayan yetkilinin grubun bankalar ve diğer finansal kurumlara ek olarak kripto servis sağlayıcıları tarafından kolaylaştırılan yüksek riskli sınır ötesi işlemlere odaklanmasını istediğini bildirdi. Ancak, önerilen çerçeve henüz AB üye ülkeleri tarafından tartışılmadı.

Avrupa Parlamentosu üyesi Luis Garicano, “Bunun kara para aklama faaliyetlerine daha yatkın alanlardan biri olduğu göz önüne alındığında, yeni AB otoritesinin kapsamının açıkça kripto varlıkları içermesi çok önemli” dedi.

Cryptocurrency money laundering increases by 30 in 2021

2021’de Kripto Para Aklama %25’lik Bir Artış Gösterdi!

Yürürlüğe girmesi halinde, AML bekçi köpeği, Avrupa’nın geniş bölgelerinde kara para aklamayı denetleme yetkisine sahip ilk düzenleyici kurumlardan biri olacaktır. Ocak ayındaki bir Chainalysis raporu, bireylerin 2021’de 8,6 milyar dolar değerinde kripto para akladığını ve 2020’ye göre %25’lik bir artışı temsil ettiğini gösterdi.

23945 USA 20170112 BITCOIN AFP 1644346110897

ABD’de Yasadışı Olarak Kullanılan Fonları Takip Etmek İçin Özel Bir Birim Kuruluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, 17 Şubat’ta Federal Soruşturma Bürosu’nun, yasadışı olarak kullanılan fonları potansiyel olarak takip etmek ve ele geçirmek için Sanal Varlık Sömürü Birimi adlı “kripto para birimine adanmış özel bir ekip” oluşturacağını duyurdu. Ekibin oluşturulması, eski Başsavcı Yardımcısı kıdemli danışman Eun Young Choi başkanlığındaki Adalet Bakanlığı Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibinin başlatılmasından dört aydan fazla bir süre sonra geldi.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir