Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriEthereum HaberleriKriptoKripto HaberleriSandbox Haberleri

2021’in En İyi 10 Kripto Parası

Google News Abone Ol

METAVERSE

#1 Sandbox, $SAND +%16.265
#2 Axie Infinity, $AXS +%16.160
#7 Decentraland, $MANA +%3.943

Metaverse, Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıyla desteklenen kripto para piyasasının en sıcak segmenti haline geldi. Segment tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana satılmış olsa da, metaverse ve oyunla ilgili tokenler bu yılın İlk 10’unda ilk iki sırayı aldı.

Metaverse projesi The Sandbox, SAND token’ı göz kamaştırıcı 162 katlık bir artış sağladıktan sonra, bu yılın en iyi slotu için oyna-kazan oyun devi Axie Infinity’yi dar bir şekilde geride bıraktı. Yatırımcılar, insanların boş zamanlarını giderek artan bir şekilde sanal dünyalarda geçirecekleri söylerler – ancak bunun hangi sanal dünya olabileceğini söylemek için henüz çok erken.

Rakip metaverse Decentraland, MANA tokenının yaklaşık 40 kat artmasının ardından bu yılın yedi numaralı oyuncusu oldu. Kurumsal oyuncuların katılımı, hem SAND hem de MANA için kazanımlara büyük katkı sağladı. Geçtiğimiz çeyrekte Adidas ve Under Armor gibi perakende devleri sırasıyla The Sandbox ve Decentraland ile ortaklıklarını duyurdular.

Metaverse kazananlarını tamamlayan Sky Mavis’in kripto macera oyunu Axie Infinity oldu. AXS tokeni, %16.160 artışla 2021’in ikinci en yüksek kazancı oldu. Koronavirüs pandemisi birçok vatandaşını işsiz bıraktığı ve Axie oynayarak gelir elde etmeye çalışan Filipinler ve Venezuela gibi ülkelerde Axie Infinity hızlıca yayıldı. Axie’nin büyümesi, daha fazla “play-to-earn” kripto projelerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı endüstri uzmanları, bu kripto destekli oyunların kitleler için kripto benimsemeyi hızlandırabileceğini söylüyor.

ETHEREUM KILLERS

#3 Polygon, $MATIC +%14.496
#4 Terra, $LUNA +%13.808
#5 Fantom, $FTM +%13.007
#6 Solana, $SOL +%9.374
#9 Avalanche , $AVAX +%2.787

Ethereum’un gaz ücretleri (gas fees) olarak bilinen yüksek işlem maliyetlerinden şikayet etmek, 2021’in kripto zamanının bir başka tanıdık parçasıydı.

Akıllı sözleşme özellikli en büyük blok zincirindeki tıkanıklık, kullanıcıları daha ölçeklenebilir blok zincirleri aramaya itti ve alternatif katman 1’lerin ve ölçeklendirme çözümlerinin büyümesini teşvik etti. Yıl, ilk 10’daki slotların yarısını oluşturan Solana, Polygon, Terra, Fantom ve Avalanche gibi şirketler için astronomik kazançlar getirdi.

Bu gelişmekte olan blok zincirler, pazar liderine karşı rekabeti temsil ettikleri için genellikle “Ethereum Killers” olarak biliniyorlar.

Bir Ethereum yan zinciri olan Polygon, yaklaşık %14.500 kazançla üçüncü sırayı aldı. Polygon ekosistemi, birkaç Ethereum ölçeklendirme projesine bahis yaptığı ve DeFi, NFT ve dApp kullanıcılarının kazandığı bir yıldız yılı gördü.

Katman 1 blok zinciri Binance Smart Chain’i geçerek ikinci en büyük DeFi ekosistemi haline geldiğinden, Terra’nın LUNA tokeni de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. LUNA’nın fiyatı, bu hafta 10 milyar dolarlık bir dönüm noktası piyasa değerine ulaşan projenin TerraUSD stabilcoin’ine olan talebin teşvikiyle yaklaşık 140 kat arttı.

Fantom, Solana ve Avalanche – diğer birinci katman blok zincirleri – ilk 10’a girdi. Ethereum’a daha ölçeklenebilir bir alternatif için yapılan yarış, Fantom’un FTM tokenini % 13,808, SOL’u % 9,374 ve AVAX’ı % 2,787 artırdı.

Bu, Ethereum’un da iyi bir yıl geçirmediği anlamına gelmiyor. Yerel kripto para birimi Ether (ETH) %418 kazandı – bitcoin getirisinin altı katı.

MEMECOIN

#8 Dogecoin, $DOGE +%2.943
#10 Shiba Inu, $SHIB +%1.608

Perakende spekülasyonu bu yıl hem geleneksel hisse senedi hem de kripto piyasalarını sular altında bıraktı ve en iyi performans gösteren dogecoin ve DOGE türevi Shiba Inu (SHIB) dahil olmak üzere yepyeni bir “memecoin” kategorisini teşvik etti.

Dogecoin’in yükselişi yılın ilk yarısında başladı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,74 $’a ulaştı (Tabii kendini DogeFather olaran tanımlayan Elon Musk’ın Twitter hesabından çok yardım alarak). Yılbaşından bugüne, token hala yaklaşık %3,000 arttı.

Yılın ikinci yarısında DOGE çılgınlığı azalırken, Shiba Inu’nun SHIB tokeni dikkatleri üzerine çekti ve %1,608 kazanç sağladı ve bu yılın ilk 10’unda son sırayı kapmasını sağladı. DOGE ve SHIB’nin başarısı, Japon merkezli birkaç başka ($FLOKI, $ELON, $HOGE ve $DOGGY dahil olmak üzere) tokenlerin çıkmasına ön ayak oldu.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir