Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKriptoKripto Haberleri

2021’de Kripto Dünyasında Neler Oldu?

2021 kripto para piyasası için bugüne kadarki en hareketli yıldı. Peki bu hareketli yıl içinde hangi olaylar gerçekleşti?

Google News Abone Ol
667B5EF5 565A 4A98 A84E 2E2B5F8E23AF

Elon Musk, Dogecoin Rallisini Fişekledi

Ocak ayına kadar hatırlamak zor olabilir ancak orijinal Shiba Inu temalı coin, yıla yüzde bir kuruştan daha az bir fiyatla başladı. Dogecoin’in 0,73 dolarlık yüksek rallisi, yılın en büyük ve en az beklenen trendlerinden birine işaret etti: meme coin çılgınlığı.
Dogecoin, bir meme olarak gücünün yanı sıra herhangi bir temel değer önermesinden yoksundur. Ancak bu, özellikle Ocak ayında ortaya çıkan WallStreetBets liderliğindeki GameStop olayından sonra, büyük bir kült peşinde koşmasını engellemedi. Sonunda Dogecoin, Gene Simmons ve Snoop Dogg gibi ünlülerin dikkatini çekti. Ancak Dogecoin’e zirvelere taşıyan kişi Elon Musk’tı. Tesla ve SpaceX CEO’su, 60 milyondan fazla Twitter takipçisine aktif olarak onayladı. Coinin benzeri görülmemiş yükselişinin arkasındaki en büyük itici güçtü.
Birinci çeyrek boyunca Musk’tan gelen birkaç tweet, ana akım medya kuruluşları durum hakkında rapor vererek farkındalığı artırdıkça, DOGE’un fiyatının yükselmesine neden oldu.
Bu çılgınlık, Musk’ın NBC’nin Saturday Night Live programında merakla beklenen görünümüyle doruğa ulaştı ve burada Dogecoin’i “bir koşuşturma” olarak tanımlayarak aylarca süren rallisini sona erdirerek balonun patlamasına yardımcı oldu. Dogecoin’in yükselişi birçok insanı hazırlıksız yakaladı, ancak memelerin gücünün hesaba katılması gerektiğini kanıtladı. Coinin fiyatı yılın geri kalanında düşerken, Shiba Inu gibi taklitçi projeler Dogecoin’in meme destekli mirasını sürdürdü.

05D6D72C 03BC 4DCE 86A6 924D9029D678

Çin Kriptoyu Yasakladı

Teknik olarak tek bir olaya bağlı olmasa da, Çin’in dijital varlıklara ve kripto para madenciliğine karşı artan düşmanlığı 2021 boyunca ana tema oldu. Devlet yetkililerinin kripto madenciliği işini durdurma sözü verdiği Mayıs ayında Çin’in kripto para birimi konusunda daha sert bir tavır aldığına dair işaretler ortaya çıkmaya başladı. Ülkede, belirli illerde tam anlamıyla yasaklar uygulandı. Çin, o dönemde Bitcoin hash oranının çoğuna ev sahipliği yaptığı için (yasağın ardından birçok madenci işlerini Teksas ve Kazakistan gibi yerlere taşıdı) için, haberler Bitcoin’i ve daha geniş bakarsak kripto piyasasını sarstı.
Haziran ayının ardından, Çin merkez bankası, hesap sahiplerinin kripto ticaret platformlarıyla etkileşime girmesini yasaklayarak ülkede kripto ticareti yasağı çağrısında bulundu.
Çin hükümeti, kripto para baskılarını bu yıl Eylül ayında üçüncü kez yineledi ve sanal para birimiyle ilgili neredeyse tüm faaliyetlerin yasa dışı olduğunu ilan etti ve kripto ticareti ve madenciliğine karıştığı tespit edilenler için daha sert cezalar verdi. Daha önce olduğu gibi, piyasa haberlere olumsuz tepki verdi, ancak bu noktada birçok kişi Çin’in kripto varlık fiyatlarını kasıtlı olarak düşürmek için olumsuz haberler veya “FUD” (korku, belirsizlik ve şüphe) ürettiğinden şüphelenmeye başladı. Şimdiye kadar, Çin’in kripto yasaklarının bir bütün olarak kripto piyasası üzerinde çok az kalıcı etkisi oldu.

566163B9 F987 4742 929E 8EA2C45615C3

NFT Sezonu

Bitcoin hala dünyanın en iyi bilinen kripto para birimi olabilir ancak bu yıl ana akım blok zinciri teknolojisindeki daha yeni bir yenilik hakkında konuşmayı bırakamadı: NFT’ler. NFT’ler her yerde görünmeye başladıkça, kripto şüphecilerinden gelen şüpheli eleştiriler de arttı. Yine de, NFT yerlileri umursamıyor gibiydi. Yılın ortasına gelindiğinde, CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi avatar koleksiyonlarına olan talebin artmasıyla NFT işlem hacimleri hızla yükseldi. Avatar projelerine ve üretken sanat gibi diğer doğmakta olan nişlere olan ilgi, NFT pazarının ilk çılgınlık dönemine girdiği geçen yılki DeFi sezonunun devamı niteliğindeki “NFT sezonu” olarak bilinen dönemi başlattı. Zirvede, en nadir JPEG’ler milyonlarca dolara işlem gördü ve her gün yeni projeler ortaya çıktı. Piyasa kısa sürede aşırı doygun hale gelirken ve taban fiyatları düşerken, NFT sezonu dijital koleksiyonların kriptonun kalbinde bir yer bulduğunu ve alanın zamanla daha da büyüyeceğini kanıtladı.

C0402781 9003 42E9 9988 1D09878EC808

El Salvador Bitcoin’i Yasal Hale Getirdi

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i El Salvador’da ulusal bir para birimi yapma planlarını açıkladı. Miami’deki Bitcoin Konferansında 2021’deki planları açıklayan Bukele, hareketin “iş yaratacağını ve kayıtlı ekonominin dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlamaya yardımcı olacağını” umduğunu söyledi. Bukele o zamandan beri El Salvador vatandaşları için 30 dolarlık bir Bitcoin airdrop’u düzenledi, ülkenin bol miktardaki yanardağlarını Bitcoin madenciliği için kullandı ve piyasanın sunduğu her fırsatta dipten satın aldı.
El Salvador’un benimsenmesi sadece Bitcoin için değil, aynı zamanda para tarihi için de tarihiydi. Binlerce yıldır ülkeler, kendi devlet tarafından verilen para birimlerini rakip, alternatif para biçimlerine karşı korumak için yasal ihale yasalarını kullandılar. El Salvador, Bukele’nin “insanlığı en azından birazcık doğru yöne itme” umutlarını özetlediği için bu geleneği bozdu.
Kripto topluluğu El Salvador’un hareketini büyük ölçüde memnuniyetle karşılarken, politika bir miktar muhalefetle karşılaştı. Binlerce Salvadorlu politikayı protesto etmek için sokaklara döküldü ve Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi yetkililer kararı eleştiren birkaç açıklama yayınladı. Bu arada, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir Reddit gönderisinde ülkenin benimseme politikasını eleştirdi ve işletmelerin kabul etmesi gerektiğini şart koşan karar nedeniyle bunu “kripto topluluğu için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırı” olarak nitelendirdi

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir