Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriBlockchain HaberleriKriptoKripto HaberleriNFT Haberleri

2021: Brezilya’da kripto para birimlerinin benimsendiği yıl!

Google News Abone Ol

2021 boyunca, Brezilya kripto para piyasası kendisini polis sayfalarından uzaklaştırmayı başardı ve sonunda ister finans piyasasında, ister en büyük ulusal tutku olan futbolda olsun, genel halk tarafından kabul gördü.

Geçen yıl, Bitcoin (BTC), negatif rekorlar kırarak ve Aralık ayına kadar %6,5’lik bir devalüasyona ulaşarak 2021’i sona erdiren Brezilya realine güçlü bir alternatif olarak hareket etti ve onu dünyanın en kötü 38. para birimi haline getirdi.

Bitcoin için iniş ve çıkışlarla dolu bir yılda, en büyük kripto para birimi Ocak ayında 167.000 realin dibine vurdu ve Mayıs ayında küresel piyasalarla birlikte 355.000 reale yükseldi. Bitcoin’in düşüşüyle ​​karşı karşıya kalan BRL/BTC çifti, 8 Kasım’da 367.000 real ile yeni bir tarihi zirveye yükselmeye başladığı Ağustos ayına kadar 200.000 realin altında kaldı.

Ekonomik koruma ihtiyacıyla karşı karşıya kalan Brezilyalılar kriptoya döndü. CoinMarketCap’e göre, şu anda 10 milyon Brezilyalı kripto piyasasına katılıyor.

Geleneksel finans piyasalarında, Brezilya Menkul Kıymetler Borsası, Bitcoin ve Ether (ETH) ile bağlantılı borsada işlem gören fonları (ETF’ler) piyasaya sürdü. Halihazırda B3’te listelenen beş ETF var ve bunlardan bazıları 2021’de tüm Brezilya borsasında en kârlı olanlar arasında yer alıyor.

Brezilya Merkez Bankası ayrıca 2023 gibi erken bir tarihte piyasaya sürülebilecek bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital realdeki yeni gelişmeleri duyurdu. Brezilya Merkez Bankası ayrıca blok zinciri teknolojisini hizmetlerine dahil etmek için çalışmaya devam edeceğini duyurdu. para otoritesindeki özel bir ekip aracılığıyla bir dizi test gerçekleştirerek.

Federal Kongre’de, Brezilya’da kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin tartışmalar yıl boyunca sürdü, Aralık ayında federal milletvekilleri ülkedeki kripto para birimlerinin düzenlenmesi için kriterler belirleyen Bill 2303/15’i onayladı. Tasarı, 2022’de Meclis genel kurulunda ve daha sonra Federal Senato’da tartışılacak.

2021’de Brezilya’da kripto para piyasasındaki büyük oyuncular arasında gerginlik yaşandı, ancak bazı iyi haberler de var.

Brezilya borsaları, büyük kripto borsası Binance ile kafa kafaya gitti. Ülke çapındaki borsalar, Binance’in Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Gelir Servisi ve merkez bankası tarafından belirlenen kurallara uyması için Brezilya Kriptoekonomi Derneği ile birlikte çalıştı. Küresel borsa hala Brezilya piyasa düzenleyicileri ve ülkenin mali yetkilileri ile müzakere ediyor.

Öte yandan, Brezilya’nın en büyük borsası, Mercado Bitcoin (MB), ülkedeki operasyonlarını genişleterek spor dünyasına bir kez ve herkes için girdi. MB ayrıca Corinthians, São Paulo, Internacional, Atlético-MG ve Flamengo gibi ulusal futbol devleri tarafından benimsenen bir yenilik olan taraftar tokenlerini Brezilyalı taraftarlar için daha erişilebilir hale getirmek için Chiliz ile birlikte çalıştı.

Önümüzdeki yıl için, daha büyük Brezilya ve Latin Amerika firmalarının kripto para piyasasına girmesini bekleyebiliriz. Brezilya Menkul Kıymetler Borsası, merkeziyetsiz finansı (DeFi), NFT’leri ve Metaverse’i hedefleyen uzmanlarla kripto para birimi bağlantılı yatırım teklifini genişletmeyi umuyor.

Ayrıca, Bolsonaro hükümetinin düşük popülariteden muzdarip olduğu ve sosyal gerilim tarafından tanımlandığı 2016’dan beri kutuplaşan bir ülkede 2022’nin bir seçim yılı olduğunu hatırlamakta fayda var. Seçimler yalnızca dijital gerçekliğin yönünü değil, aynı zamanda kripto para piyasaları da dahil olmak üzere Brezilya ekonomisinin geleceğini de etkileyebilir.

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir