Amerika EndeksleriDünya EndeksleriEkonomi BülteniEkonomik TakvimEndekslerHaftalık Bülten

2020’den Beri En Büyük Teknoloji Satışı ABD Hisse Senetlerini Batırdı: Piyasalar Sarsıldı!

Teknoloji hisselerinde 2020 sonbaharından bu yana yaşanan en kötü satış, ABD hisse senedi endekslerini sarsarak dört günlük bir toparlanmayı durdurdu.

Google News Abone Ol

Teknoloji hisselerinde 2020 sonbaharından bu yana yaşanan en kötü satış, ABD hisse senedi endekslerini sarsarak dört günlük bir toparlanmayı durdurdu.

meta1

Meta’da Tarihi Değer Kaybı!

Facebook’un sahibi Meta Platforms Inc., değerinden 250 milyar doları aşan tarihi bir yenilgiye uğradığı için Nasdaq 100 %4,2 ve S&P 500 %2,4 düştü.

amazon 791

Amazon Hisseleri Yükselişte!

Bununla birlikte, Amazon.com Inc.’in sonuçlarının çevrimiçi perakendecide %15’lik bir artışla hisse göndermesinin ardından, geç işlemlerde negatiflik biraz yükseldi. S&P 500’deki üçüncü en büyük şirket olan Amazon’un kabaca 1,5 trilyon dolarlık piyasa değeri, Meta’nın iki katından fazla. Snap Inc. de pozitif kazançların ardından %30 yükseldi.

Düşüşler, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen ısrarlı yüksek enflasyon endişelerini Christine Lagarde’ın şahin yorumlarıyla sindirmesiyle geldi. Euro, Avrupa tahvil getirileri ile birlikte yükseldi. ABD Hazine tahvilleri de euro bölgesini takip etti ve dolar düştü.

Miller Tabak + Co.’nun baş piyasa stratejisti Matt Maley, “Facebook’taki büyük düşüş ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha da şahinleştiğine dair şaşırtıcı haberlerle birlikte bugün birbirini takip eden aksilikler bizi vurdu” dedi. “Borsa, son dört günün her birinde öğleden sonra ralli yapmıştı, bu yüzden traderlar bunun bizi tekrar kurtarabileceğini umuyorlardı. Ralli gerçekleşmediğinde, traderlar çok fazla güven kaybetti.”

spotify2

ABD’nin Teknoloji Devleri Sarsılıyor!

Spotify Technology SA da dahil olmak üzere ABD’li teknoloji devlerinden gelen zayıf rakamlar, güçlü bir kazanç sezonunun hisse senetlerini çekici tutacağına ve daha sıkı para politikası da dahil olmak üzere devam eden endişelerinin bazılarına karşı koyacağına bahse giren yatırımcıları sarstı. Piyasalar keskin bir şekilde sallandı ve yetkililer enflasyonu frenlemek için teşvikleri savuştururken, hisse senetleri bu yıl zarar ediyor.

avrupa merkez bankasi 650 9

Avrupa Merkez Bankası’ndan Önemli Hamleler ve Açıklamalar!

Avrupa’da, İngiltere Merkez Bankası kilit oranını artırdı ve tahvil varlıklarını azaltmaya başlayacağının sinyalini verdi. Bu arada, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu ve acil destek programı kapsamındaki net alımların Mart ayında sona ereceğini söyledi.

Lagarde, enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağını, ancak bankanın enflasyon hedefine çok daha yakın olduğunu söyledi. Almanya’nın iki yıllık getirisi 2015’in en yüksek seviyesine yükseldi. Stoxx Europe 600, 100 günlük hareketli ortalamasının altına düştü.

 Piyasalar, büyük gelişmiş piyasa para politikası duruşlarına ve dünya genelindeki yatırımcı duyarlılığına yakından odaklandıkça, ekonomik faaliyet verilerinin açıklanması kilit olacak. – BlackRock’ta küresel temel sabit gelir stratejisi başkanı Marilyn Watson

1440x810 cmsv2 79ea3bbf 0688 5179 8295 4c407462f979 4709090

ABD’de İşsizlik Oranı Ne Durumda?

ABD hizmet sektöründeki büyüme, Ocak ayında yaklaşık bir yılın en yavaş hızına geriledi. Bu arada, ABD’de ilk işsizlik başvuruları geçen hafta beklenenden fazla düşerek Cuma günü maaş bordrosu verileri öncesinde 238.000’e geriledi.

“Yarınki iş raporu, FED politikasına ilişkin beklentilerin şu anda bu piyasa üzerinde temel etki olduğunu ve ekonomik verilerin, özellikle de enflasyon verilerinin çok sıcak gelmesi durumunda, Ocak ayındaki gibi şahin FED endişelerini yeniden alevlendireceğini hatırlatıyor. “The Sevens Report” haber bültenini kuran eski bir Merrill Lynch traderı olan Tom Essaye, Ocak ayındaki oynaklığın en azından kısmi bir geri dönüşünü bekleyeceklerini yazdı. Sonuç olarak, FED politikası bu pazar için hala çok önemli.

 

UYARI! Teknik Analiz Sorumluluk ReddiUYARI! Webkripto.com’ da ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir ve yatırım tavsiyesi içermemektedir. Webkripto.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Web Kripto ve Yazar Ekibi bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir